News

Don't miss Specialty Day!

Interested in the latest research and surgical techniques in sports medicine, spine, hand, and other orthopaedic specialties? Check out the stellar learning opportunities available as part of today’s Specialty Day educational programming.

American Orthopaedic Foot & Ankle Society (AOFAS)
Program Chair: Thomas H. Lee, MD
San Diego Convention Center (SDCC), Room 6C
7:00 a.m.–5:00 p.m.

Program highlights: Seven sessions (total ankle replacement, bunions, ankle instability, flatfoot, biologics, ankle deformity, international forum—what’s new in Asia); combined session with the Arthroscopic Association of North America (AANA) on advances and controversies in foot and ankle arthroscopy.

American Orthopaedic Society for Sports Medicine
Program Chair: Marlene DeMaio, MD
SDCC, Ballroom 20A
7:30 a.m.–5:00 p.m.

Program highlights: Eleven sessions (the role of the team physician and the STOP Sports Injuries campaign, hip, adult knee, pediatric knee, articular cartilage, osteoarthritis, rotator cuff, shoulder—labrum and capsule, elbow, pain management, and fractures); symposia on tendinopathy and anterior cruciate ligament reconstruction in the skeletally immature athlete.

American Shoulder and Elbow Surgeons
Program Co-chairs: Mark D. Lazarus, MD, and George M. McCluskey III, MD
SDCC, Room 6A
7:25 a.m.–5:00 p.m.

Program highlights: Eleven paper sessions (rotator cuff I and II, shoulder and elbow trauma, shoulder and elbow imaging; superior labrum anterior-posterior (SLAP) lesions, arthroplasty, reverse arthroplasty, shoulder instability I and II, basic science, and elbow arthritis/arthroplasty); symposia on complex proximal humerus fractures, SLAP and Hill-Sachs lesions, and distal biceps tendon repair.

American Society for Surgery of the Hand/American Association for Hand Surgery
Program Chairs: Douglas P. Hanel, MD, and Mark E. Baratz, MD
Marriott Hotel & Marina (Marriott), Marina Ballroom E
7:30 a.m.–6:00 p.m.

Program highlights: Sessions on carpal tunnel and cubital tunnel syndromes, nerve and tendon repair, DuPuytren contracture, and finger, carpal, and distal radius fractures.

Arthroscopy Association of North America
Education Committee Chair: Larry D. Field, MD
SDCC, Ballroom 20C
7:50 a.m.–5:00 p.m.

Program highlights: Symposia (shoulder instability, rotator cuff/biceps, and hip arthroscopy); sessions on knee ligament reconstruction, as well as patellofemoral, meniscus, and articular cartilage issues; combined session with the AOFAS on advances and controversies in foot and ankle arthroscopy.

Federation of Spine Associations
President: Allen L. Carl, MD
SDCC, Room 6D
7:55 a.m.–5:10 p.m.

Program highlights: four sections (Scoliosis Research Society, Cervical Spine Research Society, North American Spine Society, American Spinal Injury Association).

Hip Society/American Association of Hip and Knee Surgeons (AAHKS)
Program Chairs: Paul F. Lachiewicz, MD, and Brian J. McGrory, MD
Marriott, Marriott Hall, Salon 1
8:00 a.m.–5:00 p.m.

Program highlights: Hip Society Awards, presidential guest speaker, and eight symposia (femoral component fixation, new surfaces for bone ingrowth, bearing surfaces, infections, controversial topics in hip surgery, nonarthroplasty treatment of early arthritis, complications after total hip arthroplasty, revision total hip arthroplasty).

Knee Society/AAHKS
Program Chairs: Mark W. Pagnano, MD, and Brian J. McGrory, MD
Marriott, Marriott Hall, Salon 4
8:00 a.m.–5:00 p.m.

Program highlights: Knee Society Awards, including Lifetime Achievement Award; nine symposia (unicompartmental knee arthroplasty, controversies in primary total knee arthroplasty [TKA], TKA perioperative management, alignment in TKA, patient-specific instrumentation for TKA, how to perform TKA in 2011, infected TKA, reoperations and revisions, and economics and implant selection).

Limb Lengthening and Reconstruction Society—ASAMI North America
Program Co-chairs: Austin T. Fragomen, MD, and Christopher Iobst, MD
SDCC, Room 4
7:40 a.m.–5:00 p.m.

Program highlights: Sessions on hybrid techniques in limb lengthening and reconstruction, pediatric upper extremity, and controversies in limb lengthening; “ask the experts” session with case presentations from the audience.

Musculoskeletal Tumor Society
Program Chair: Valerae O. Lewis, MD
SDCC, Room 2
7:00 a.m.–4:00 p.m.

Program highlights: Sessions on local recurrence in sarcoma, a debate on margins in sarcomas, surveillance practices for bone and soft-tissue sarcoma, understanding the role of evidence-based medicine in orthopaedic oncology, complications of radiation.

Orthopaedic Rehabilitation Association
Program Chair: Harish Hosalkar, MD
SDCC, Room 1B
7:30 a.m.–3:30 p.m.

Program highlights: Jacqueline Perry Award presentation, symposia (Perthes disease, slipped capital femoral epiphysis, and complex hip problems); scientific sessions, and adolescent trauma update.

Orthopaedic Trauma Association
President: Timothy J. Bray, MD
SDCC, Room 6B
7:30 a.m.–5:30 p.m.

Program highlights: Annual meeting highlight papers, Edwin G. Bovill Award; sessions (general trauma, international orthopaedic care in Haiti, practical biological issues for the working traumatologist, and the business of orthopaedic trauma); presidential guest speaker; special session on arthroplasty case presentations: indications and techniques for the trauma surgeon.

Pediatric Orthopaedic Society of North America
President: James W. Roach, MD
SDCC, Room 5
8:00 a.m.–5:00 p.m.

Program highlights: Seven symposia (complex pediatric hip disease, pediatric foot deformity and adult sequelae of pediatric foot deformity, orthopaedic oncology, top eight pediatric orthopaedic surgical emergencies, neurofibromatosis, obesity and the pediatric orthopaedic patient, and practice management challenges).

Advertisements

Advertisement